Francova Lhota – příroda, lidé a koně - Michal "Aggi" Jílek
 Blíž ke koním.cz       WamiDesign.cz       Foto-Wami.cz       Psí škola Berenika       Hucul Club - Francova Lhota       CK Museon - Vacances, s r.o.

Francova Lhota – příroda, lidé a koně

Vitajte ve Francově Lhotě

Na vandrech člověk potkává přírodu, sám sebe a taky lidi. Právě ti lidé mnohdy přinesou další vandry, objevy krásných míst, přátelství…

Já takhle jednou potkal lidi, kteří mě vzali do Francovy Lhoty. A tam jsem našel další skvělé lidi, nádhernou přírodu a koně…

Šéf Alenka

Na těchto lidech mě uchvátilo hlavně to, že koně jsou pro ně opravdovými partnery a kamarády. Důvěra koní k lidem je cítit při všech aktivitách, které zde jsou k dispozici. Metody Patta Parreliho, které zde pomáhají při výcviku koní, mají opravdu cosi do sebe. S koníkama a lidičkama se tady pracuje v kruhovce, vyjíždí se do okolí na kratší i několikahodinové vyjížďky. Dokonce se pořádají vandry – několikadenní putovani po Javornících, Vizovických vrších i Bílých Karpatech.

Na stájích je deset fjord-huculů a jeden huculák. Koníci jsou to sice nevelcí, ale za to odolnější a do této krajiny jako dělaní.

Stádo

U stáje je kruhová ohrada a kolbiště, z druhé strany několik pěkných výběhů. Z nich jeden se mi obzvlášť líbil. Je schovaný v údolí, které vybíhá od stájí do kopců. Z jedné strany je výběh ohraničený potokem. Z druhé vybíhá až na hřbet kopce, je v něm několik roztroušených lesíků. Nádherný a trochu nepřehledný terén, ve kterém za nerovnostmi terénu mezi lesíky najednou vykoukne stádo koní, kteří vás přijdou zvědavě očichat. Potom, protože je už večer a vytuší, že jdete pro ně a že ve stájích čeká něco dobrého do bříška, se za vámi pomalu vydají dolů ke stájím.

Nádherná Jeden takový několikadenní výlet jsem si užil také. Jako doprovod, ale koní jsme si užili, ze země i z jejich hřbetů. Procházeli jsme nádhernou krajinou Vizovických vrchů. Děcka z krizového centra vypadala spokojeně. S těmito koňmi nebyla prvně. Na zotavenou sem přijíždějí pravidelně. A vzhledem k tomu že se pravidelně a rádi vrací, jsou jistě se zážitky a programem spokojeni.

Odpočinek Přálo nám počasí, nebylo kam spěchat. Kochali jsme se nádhernými výhledy, které se nám naskytly. Aby taky ne, kopec Vartovna má poctivých 651 m.n.m, takže jsme si výstup pořádně užili. A nebyl to jediný kopeček, který jsme během dvou dnů zdolali.

Po celodenním putování jsme dorazili do Pozděchova, kde jsme měli domluvený nocleh pro sebe i koně. Odsedlali jsme koně, trošku jim upravili pocuchané chlupy, zajistili vodu. Potom během přípravy vlastní večeře na ohni, jsme se kochali pohledem na poklidně se pasoucí koně. Večer před západem sluníčka nám to ale nakonec nedalo a jen nalehko bez sedel a ohlávek jsme vyjeli na kopec pozorovat západ slunce. Potom jsme se pomalu vraceli v padajícím šeru a chladnoucím vzduch zpět k výběhům. Byl to velice příjemný prožitek.

Koně Dlouho do noci jsme seděli u ohně vedle louky, na které se popásali koně a povídali si. Během noci jsme hlídali koně na pastvině, nebyla totiž napevno ohraničená, jen obehnaná páskou, ale bez proudu. Koníci měli všeho dostatek, tak se jím stejně nikam pryč nechtělo. Několikrát zašli za stromy, tak jsme šli po chvíli kouknout, jestli netropí nějakou nepravost. Ze stínu se ke mě shlukli a byl jsem přivítán frkáním a také prohlídkou dlaní a kapes – co kdybych náhodu měl něco dobrého… Potom se mnou zašli kouknout až k ohni a postupně se zase vrátili k podřimování a chroupání trávy.

Nashledanou Druhý den, nám počasí opět přálo a tak jsme k večeru v pořádku dorazili zpět do Francovy Lhoty. Postarali se o koníky, a potom je uložili do hajan.

Na závěr nutno říct, že krom koní, je na stájích taky hejno psů, přesněji tři. Kozli přesně dva, několik koček, ale ty jsem nestihl spočítat.

Takže „Nashledanou ve Francově Lhotě“.

Odkaz – Stránky Hucul klubu Francova Lhota.Máte co říct? Jděte do toho a zanechte komentář!

CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.